ČESKY:

Misty
Přijata do azylu: 19.4.2021
Původ: nalezena na hřbitově v Mladé Boleslavi
Váha: 3.1 kg

❤ Misty hledá domov ❤

Misty, kočička, 3 roky stará. Je čipovaná, očkovaná, kastrovaná, odčervená a ošetřená proti vnějším parazitům. FIV a FeLV negativní.

Misty je moc krásná stříbrně mourovatá kočička. Chvíli jí trvá, než se osmělí a začne vám důvěřovat, ale jakmile se tak stane, je velmi mazlivá a něžná. Pro Misty hledá trpělivého člověka, který jí pomůže naplno rozvinout její potenciál. Je to velmi milá holčička, která si ráda hraje s míčkem a spí se svým člověkem v posteli! Misty by mohla být kočičí jedináček nebo může bydlet i s další přátelskou kočičkou, která ji ale nebude šikanovat, protože Misty bohužel bývá terčem šikany drzejších a sebevědomějších koček.

Pokud si myslíte, že se hodí právě k vám, neváhejte se nám ozvat! 🙂

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku ve výši 1 500 Kč. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kR2oDnjYgsPvbSCK7 . Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

ENGLISH:

Misty
Entered shelter: 19.4.2021
Origin: found in Mlada Boleslav cemetery
Weight: 3.1 kg

Meet Misty 💕 One of the kitties that we took from the feral colony in Mlada Boleslav cemetery.
There have been two types of kitties so far. Those who have over time got used to human touch and are on their way to being house cats 💓 And those who are far too wild and have been relocated to safe places on farms.
Misty is neither.
Misty is very friendly. Misty is very busy making biscuits and purrs like a train. Misty is also very fat …. Yes, you guessed! Misty is very pregnant 🐾💓🐾

UPDATE: 3.5. 2021

A very happy Monday morning to everyone ❤️
Misty finally has her babies 💕🐾💕🐾

UPDATE 22. 8. 2021

Misty has gone to foster with Krista. You may remember Misty arrived here as one of the cats we rescued from Mlada Boleslav graveyard. Misty was very friendly but also very pregnant. She gave birth to the ‘Herbs’ and that was when she changed, she became very protective of her babies.
Once the kittens were old enough to go to their new home a foster was organised for Misty. One week passed, then two, then three and the foster could no longer take her 😢 I tried my hardest to make her come back to the kitty she was before she had the kittens but I was only able to stroke her a little. She needed someone with time and patience and while I have patience, I just didn’t have enough time.
So Misty went at the beginning of last week to Krista. She is now hiding in Krista’s wardrobe where she is getting ‘breakfast in bed’ every morning 😃 Krista has experience and we hope that Misty will soon feel safe enough to explore her new home 💕

UPDATE 27. 4. 2023

MISTY is looking for her forever home!!🏠

Meet Misty, female, 3 years old, microchipped, castrated, vaccinated and tested negative for FIV and FeLV.
Misty a very beautiful silver tabby. She takes time to come out of her shell, but once she does she is very affectionate and gentle.😻 Misty is looking for a patient person to help her reach her full potential. She is a very sweet girl that likes to play with her ball and sleep with her human in the bed! Misty could be an only cat or move in with a friendly cat where she won’t be bullied, because she does get bullied very easily.
If Misty touched your heart and you think she can be the right fit for your home, then hurry up and fill out the adoption application on the link below and contact us. 🐾🐾😻