ČESKY:

Misty
Přijata do azylu: 19.4.2021
Původ: nalezena na hřbitově v Mladé Boleslavi
Váha: 3.1 kg

Misty, kočka, 2 roky a 6 měsíců stará, mourovatá, čipovaná, kastrovaná a očkovaná.

Misty je u nás již přes rok a půl. Přišla k nám z kočičí kolonie na hřbitově v Mladé Boleslavi. Misty byla velmi přátelská, ale také velmi březí. Porodila u nás (všechny její koťátka už našla nové domovy) a tehdy se změnila, začala svá mláďata velmi chránit. Jakmile byla koťata dost velká na to, aby mohla odejít do nového domova, byla pro Misty zorganizována dočasná péče. Ta však bohužel netrvala dlouho. Poté se k nám vrátila, ale stále to nebyla ta samá kočička jako před narozením koťat, mohli jsme ji sotva lehce pohladit. Proto šla do další dočasky, ale bohužel se k nám před pár týdny zase vrátila.
Misty potřebuje někoho, kdo má čas a trpělivost. Misty je přátelská, ale nemá ráda velký shon, takže by potřebovala klidný domov, nejlépe takový kde bude jen ona a jeden páníček nebo panička.
Pokud si myslíte, že by Misty mohla být vaší novou spolubydlící, pak prosím vyplňte žádost o adopci nebo žádost o dočasnou péči a napište nám email.

ENGLISH:

Misty
Entered shelter: 19.4.2021
Origin: found in Mlada Boleslav cemetery
Weight: 3.1 kg

Meet Misty 💕 One of the kitties that we took from the feral colony in Mlada Boleslav cemetery.
There have been two types of kitties so far. Those who have over time got used to human touch and are on their way to being house cats 💓 And those who are far too wild and have been relocated to safe places on farms.
Misty is neither.
Misty is very friendly. Misty is very busy making biscuits and purrs like a train. Misty is also very fat …. Yes, you guessed! Misty is very pregnant 🐾💓🐾

UPDATE: 3.5. 2021

A very happy Monday morning to everyone ❤️
Misty finally has her babies 💕🐾💕🐾

UPDATE 22. 8. 2021

Misty has gone to foster with Krista. You may remember Misty arrived here as one of the cats we rescued from Mlada Boleslav graveyard. Misty was very friendly but also very pregnant. She gave birth to the ‘Herbs’ and that was when she changed, she became very protective of her babies.
Once the kittens were old enough to go to their new home a foster was organised for Misty. One week passed, then two, then three and the foster could no longer take her 😢 I tried my hardest to make her come back to the kitty she was before she had the kittens but I was only able to stroke her a little. She needed someone with time and patience and while I have patience, I just didn’t have enough time.
So Misty went at the beginning of last week to Krista. She is now hiding in Krista’s wardrobe where she is getting ‘breakfast in bed’ every morning 😃 Krista has experience and we hope that Misty will soon feel safe enough to explore her new home 💕

UPDATE 24. 10. 2022

🐾😻Misty is looking for her forever home or a foster

Meet Misty, female, 2 years and 6 months old, she is tabby, microchipped, castrated and vaccinated.
Misty is at Cool Critters already 1 year and 6 months. She came to us from the feral colony in Mlada Boleslav cemetery. Misty was very friendly but also very pregnant. She gave birth to the ‘Herbs’ and that was when she changed, she became very protective of her babies. Once the kittens were old enough to go to their new home a foster was organised for Misty. One week passed, then two, then three and the foster could no longer take her. After that she came back to us but she still wasn’t the same kitty she was before she had the kittens, we were able to stroke her just a little. That’s why she went to another foster but unfortunately she came back to us a few weeks ago.
Misty needs someone with time and patience. Misty is friendly but doesn’t like a lot of hustle and bustle so she would need a quiet home, preferably one on one.
If you think Misty could be your new roommate, then please fill out an adoption or foster application (found in the ‘About’ section of our Facebook page) and send us a DM for more information! 🐾😻