ČESKY:

Chewie
Přijat do azylu: 14.03.2022
Původ: zachráněn z Dnipra na Ukrajině
Váha: 13.5 kg

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A. Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

Chewie, pes, kříženec, přibližně 6 let starý. Je očkovaný, odčervený, ošetřený pipetou proti vnějším parazitům, kastrovaný a čipovaný. Menší střední velikost, 13.5 kg.

Chewie je pro nás velmi výjimečný pes. Když Chewie přišel k nám do azylu, rychle jsme si všimli, že není jako ostatní psi. Chewie se točil dokola, vydával šílené zvuky a snažil se ublížit sám sobě. Doufali jsme, že jeho chování bylo jen počátečním stresem, protože byl v novém prostředí, ale Chewiemu byla diagnostikována OCD, nutkavá porucha chování.

Bylo nám řečeno, že se jeho stav nikdy nezlepší, ale nebyla to pravda! Chewie je u nás nyní 7 měsíců a od té doby se skutečně hodně změnil. Je teď mnohem klidnější a mnohem méně se točí v kruzích. Všimli jsme si, že se Chewie točí hlavně jen tehdy, když ho dáváme zpátky do kotce nebo když ho krmíme, ale i v tom se hodně zlepšil. Asi nemůžeme čekat absolutní zázraky, takže si nemyslíme, že toto chování někdy úplně zmizí, ale třeba se v novém domově ještě zlepší.

Aby si neublížil, musí Chewie nosit límec, kdykoli je bez dozoru. Když mu věnujete pozornost nebo ho berete na procházky, netočí se a může mít límec sundaný.

Chewie je opravdové zlatíčko. Miluje lidi nade vše. Nikdy jsme neměli návštěvu, kterou by Chewie neměl rád. Prostě každého zbožňuje a mazlení miluje víc než jakýkoli pes, kterého jsme kdy potkali. Když mu věnujete trochu pozornosti, okamžitě na vás vyskočí a prosí o pohlazení. Nejraději se o člověka otírá celým tělem, aby se s ním mohl co nejvíc mazlit. Chewie vychází výborně s dětmi. Skvěle se snáší i s jinými psy, je čistotný a chodí na vodítku, i když je pravda že tahá jako kůň.

Chewie může žít uvnitř v domě i v kotci, ale věřte nám, že s jeho točením je pro všechny zúčastněné lepší, aby žil v kotci. Ale Chewiemu by to naprosto vyhovovalo, je na to zvyklý. Hledáme pro něj majitele žijící na venkově v domě se zahradou, kteří mu věnují veškerou pozornost, kterou potřebuje. Byl by to jeho první domov v životě.

Co za to dostanete: Věrného společníka, který bude neustále připraven na mazlení, neustále šťastného psa, který si užívá každou minutu svého života, psa, který dobře vychází s ostatními psy a který toleruje i kočky.

Víme, že s Chewiem to není snadné, a nevzdáváme se naděje, že i on najde ten pravý domov. Rozhodně si tu šanci zaslouží. Dejte nám vědět, jestli nechybí právě vám ❤

ENGLISH:

Chewie
Entered shelter: 14.03.2022
Origin: rescued from UA Dnipro
Weight: 13.5 kg

Say hello to Chewie!
Chewie is one of our Ukrainian dogs that came with Lucky and Victory. This little charming man is very cuddly and really wants human attention❤️
We took him today for another check up to vet and as he is healthy he got his first vaccination and his first very own passport🥰🥳
By Thursday next week he will be out of quarantine and ready to go to foster care. He is a great dog, but he comes with a few quirks.
Chewie came with no tail, we have no information about his past, the only thing we know now is that he is aggressively chasing his imaginary tail especially during food time. Our vet thinks it is an impulsive behavior disorder, also known as OCD.
This is the reason why he can´t be with another dog, because whenever he starts to chase his tail the other dogs would attack him for it. So Chewie needs a single foster home.
Apart from his OCD he is a brilliant dog❤️
Just look at this loving eyes, all he wants is human attention❤️
So if anyone would like to foster this guy, please fill out a foster application and send us a message 🙏
The foster application can be found here: https://forms.gle/HN28b4GCJnCbvbiaA

UPDATE: 10. 11. 2022

CHEWIE is looking for his forever home!!

Meet Chewie, male, 5 years and 10 months old, mixed breed, smaller medium size 13.5kg. He is vaccinated, dewormed, castrated, Advocate treated and microchipped.
Chewie is a very special dog to us. When Chewie arrived at the sanctuary we quickly noticed that he wasn´t like other dogs. Chewie was spinning in circles, doing crazy sounds and he was trying to hurt himself. We hoped that his behavior was just the initial stress as he was new to our shelter, but Chewie was diagnosed with OCD, a compulsive disorder behavior.
We were told that his condition will never improve, but that is not true! Chewie is now 7 months with us and since then he has actually changed a lot. He is now much calmer and he spins way less in circles. We have noticed, that Chewie mainly only spins in circles when we put him back into his kennel or when we feed him, but even there he improved a lot. We probably can’t expect absolute miracles, so we don’t think this behavior will ever completely go away, but maybe he will improve even more in a home.
To he doesn´t hurt himself Chewie needs to wear a cone, whenever he is unsupervised. When you give him attention or you take him for walks he does not spin and can have his cone off.
Chewie is a true sweetheart🥰 He loves people more than anything. There wasn’t an adult or child that Chewie didn’t like. He simply adores everyone and he looooves cuddles more than any dog we have ever met. If you give him a little attention, he immediately jumps up on you and asks for affection. He prefers to rub his whole body on the person to get as many cuddles as possible. Chewie is amazing with kids. Chewie is also great with other dogs, he is house trained and he knows the leash although he pulls like an ox.
Chewie can live as an inside or outside dog, but believe us with his spinning you would want him only to live outside, but Chewie would be perfectly fine with that. We are looking for owners living on the countryside with a garden who give him all the attention he needs. It would be the first home in his life🥰
What will you get in return: A loyal companion that will be ready for cuddles all the time, an always happy dog ​​enjoying every minute of his life, a dog that gets well along with other dogs and who accepts cats.
Call us crazy for putting this dog up for adoption, but we simply believe that there’s a lid for every pot out there and we’re not giving up hope that Chewie will find a home too. He definitely deserves the chance.
If you can imagine being the right match for Chewie, then hurry up and contact us!! ❤🐾🥰
The conditions of adoption are signing an adoption contract, which includes to pay an adoption donation. Message us on facebook and complete an adoption application https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A