ČESKY:

Chewie
Přijat do azylu: 14.03.2022
Původ: zachráněn z Dnipra na Ukrajině
Váha: 13.5 kg

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A. Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

Chewie, pes, kříženec, přibližně 6 a půl roku starý. Je očkovaný, odčervený, ošetřený pipetou proti vnějším parazitům, kastrovaný a čipovaný. Menší střední velikost, 13 kg.

Chewie je pro nás výjimečný pes. Když Chewie přijel do azylu, rychle jsme si všimli, že je jiný. Chewie se točil dokola a honil se za svým ocasem. Doufali jsme, že jeho chování bylo způsobeno jen počátečním stresem, protože byl v našem azylu nový, ale Chewiemu byla diagnostikována OCD, nutkavá porucha chování.

Řekli nám, že se jeho stav nikdy nezlepší, ale panečku, to se mýlili! Chewie je u nás už skoro dva roky a od té doby se hodně změnil! Je teď mnohem klidnější a mnohem méně se točí za ocasem. Všimli jsme si, že Chewie se točí hlavně jen tehdy, když se nudí nebo když je čas krmení. Asi nemůžeme čekat absolutní zázraky, takže si nemyslíme, že tohle chování někdy úplně zmizí, ale Chewie je na velmi dobré cestě!

Kdykoli je bez dozoru, musí nosit límec, ale je na něj zvyklý. Chewie se chová s límcem i bez něj úplně stejně a nemá žádné problémy, když mu límec nasazujeme.

Chewie je opravdové zlatíčko 🥰 Miluje lidi nade vše. Není dospělého ani dítěte, které by Chewie neměl rád. Prostě všechny zbožňuje a mazlení miluje víc než jakýkoli pes, kterého jsme kdy potkali. Když mu věnujete trochu pozornosti, okamžitě na vás skočí a žádá o pohlazení. Nejraději se o člověka otírá celým tělem, aby se s ním mohl co nejvíc mazlit. Chewie se úžasně snáší s dětmi. Výborně vychází i s jinými psy, je čistotný a umí chodit na vodítku. Je vždycky veselý a na procházkách je to opravdový dobrodruh.

Chewie může žít uvnitř v domě i venku v kotci. Hledáme pro něj páníčky žijící na venkově se zahradou, kterým nevadí, že se Chewie tu a tam trochu prožene za svým pahýlem ocásku. Byl by to jeho první domov v životě.

Co v Chewiem získáte: Věrného společníka, který bude neustále připraven na mazlení, vždy šťastného psa, který si užívá každou minutu svého života, psa, který dobře vychází s ostatními psy a který dobře vychází i s kočkami.

Víme, že s Chewiem to není snadné, a nevzdáváme se naděje, že i on najde ten pravý domov. Rozhodně si tu šanci zaslouží. Dejte nám vědět, jestli nechybí právě vám ❤

ENGLISH:

Chewie
Entered shelter: 14.03.2022
Origin: rescued from UA Dnipro
Weight: 13.5 kg

Say hello to Chewie!
Chewie is one of our Ukrainian dogs that came with Lucky and Victory. This little charming man is very cuddly and really wants human attention❤️
We took him today for another check up to vet and as he is healthy he got his first vaccination and his first very own passport🥰🥳
By Thursday next week he will be out of quarantine and ready to go to foster care. He is a great dog, but he comes with a few quirks.
Chewie came with no tail, we have no information about his past, the only thing we know now is that he is aggressively chasing his imaginary tail especially during food time. Our vet thinks it is an impulsive behavior disorder, also known as OCD.
This is the reason why he can´t be with another dog, because whenever he starts to chase his tail the other dogs would attack him for it. So Chewie needs a single foster home.
Apart from his OCD he is a brilliant dog❤️
Just look at this loving eyes, all he wants is human attention❤️
So if anyone would like to foster this guy, please fill out a foster application and send us a message 🙏
The foster application can be found here: https://forms.gle/HN28b4GCJnCbvbiaA

UPDATE: 10. 11. 2022

CHEWIE is looking for his forever home!!

CHEWIE is looking for his forever home!!
Meet Chewie, male, 6.5 years old, mixed breed, smaller medium size 13 kg. He is vaccinated, dewormed, castrated, Advocate treated and microchipped.
Chewie is a very special dog to us. When Chewie arrived at the sanctuary we quickly noticed that he was different. Chewie was spinning in circles and chasing his butt. We hoped that his behavior was just the initial stress as he was new to our shelter, but Chewie was diagnosed with OCD, a compulsive disorder behavior.
We were told that his condition will never improve, but boy were they wrong!☝️Chewie is now almost 2 years with us and since then he has changed a lot! He is now much calmer and he spins way less in circles.🙏 We have noticed, that Chewie mainly only spins when he gets bored or when it’s feeding time. We probably can’t expect absolute miracles, so we don’t think this behavior will ever completely go away, but Chewie is on a very good way!
Whenever he is unsupervised he needs to wear a cone, but the cone doesn’t bother him at all. Chewie acts with or without the cone exactly the same and he has no issues when we put the cone back on him.
Chewie is a true sweetheart.🥰 He loves people more than anything. There wasn’t an adult or child that Chewie didn’t like. He simply adores everyone and he looooves cuddles more than any dog we have ever met. If you give him a little attention, he immediately jumps up on you and asks for affection. He prefers to rub his whole body on the person to get as many cuddles as possible. Chewie is amazing with kids. Chewie is also great with other dogs, he is house trained and he knows the leash. He is always happy and a true adventurer.💜
Chewie can live as an inside or outside dog. We are looking for owners living on the countryside with a garden who who don’t mind a little spinning here and there. It would be the first home in his life.🥰
What will you get in return: A loyal companion that will be ready for cuddles all the time, an always happy dog ​​enjoying every minute of his life, a dog that gets well along with other dogs and who is good with cats.
If you can imagine being the right match for Chewie, then hurry up and contact us!! ❤🐾🥰
The conditions of adoption are signing an adoption contract, which includes to pay an adoption donation. Message us on facebook and complete an adoption application https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A