ČESKY:

Minnie
Přijata do azylu: 16.4.2022
Původ: Kyjev
Váha: 12.6 kg

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A. Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

Minnie, fenka, kříženka, přibližně 11 let stará. Je očkovaná, odčervená, ošetřená pipetou proti vnějším parazitům, kastrovaná a čipovaná. Byla pozitivně testována na srdeční červivost, momentálně prochází léčbou. Střední velikost, 15 kg.

Minnie se nikdy v životě neměla dobře, má za sebou opravdu špatnou minulost. Byla zachráněna z příšerného útulku na Ukrajině, kde vedoucí vybírala dary a zároveň nechávala svoje psy umírat hlady. Minnie zachránila Julia a převezla ji do svého útulku na Ukrajině. Když začala válka, podařilo se Julii všechny psy evakuovat, a tak se Minnie dostala k nám. Když přišla, byla jen kost a kůže, doslova chodící kostra, ale nám se ji podařilo postupně úspěšně vykrmit.

Minnie se se psy snáší dobře, ale o žádného ze psů v našem azyli nejeví zájem, kromě Victory, se kterou kamarádí a bydlí spolu s ní v kuchyni. V noci spí obě přitulené na jednom pelíšku. Lidé ji nezajímají, jediné, co od nás chce, je jídlo. O hlazení nemá zájem. Minnie žije u nás v kuchyni už přes půl roku, i když se o ni celou dobu staráme a přes dva měsíce jsme ji krmili z ruky, pořád nám tak docela nevěří. Ale to je prostě Minnie, má zkrátka takovou povahu a my ji stejně máme rádi!

Minnie je čistotná, ale neumí chodit na vodítku. Raději by neměla chodit na procházky, je pro ni vhodné jen venčení na zahradě. Kvůli dlouholeté podvýživě a špatné péči se u ní nikdy pořádně nevyvinuly svaly. Minnie je moc hodná na kočky a naše kočka Kitty, která také bydlí v kuchyni, se k ní může v noci přitulit.

Minnie hledá klidný domov na venkově v domě se zahradou. Minnie nemůže žít ve městě. Ke štěstí potřebuje jen jídlo a teplý pelíšek. Určitě není vhodná do kotce, musí mít neustále přístup do domu. Hledáme někoho, kdo bude akceptovat Minniiny osobní hranice a nechá ji v klidu dožít posledních pár let jejího života. Dejte nám vědět, jestli nechybí právě vám ❤

ENGLISH:

Minnie
Entered shelter: 16.4.2022
Origin: Kiev
Weight: 12.6 kg

Meet Minnie🐶🐾
Minnie has never had it good in her life, she has had a really bad past, in December she was rescued from a terribly awful shelter in Ukraine, where a woman collected donations and at the same time let the dogs inside starve to death. Minnie was rescued by Юлія Трусанова (Julia) and brought to her shelter in Ukraine. When the war started she managed to evacuate all her dogs and so Minnie found her way to us.
When she came she was just skin and bones, she was literally a walking skeleton. Luck was not on her side when she was attacked and bitten by a dog on the second day. The day Jaq rushed her to the vet was the day when she collected Julia at the train station, who cried with joy seeing her “wolf” in Jaq´s car.
We took really good care of Minnie, checked blood for cancer or other nasties, gave her a quiet space in our kitchen and fed her every two hours to she gains weight. After five weeks with us this “Minnie”-wolf has gained 2.2 kilos❤️👏👏
She still needs to gain some kilos, but we believe she is now ready and strong enough to into a foster home. Anyone who would like to provide a non-conflict, absolute sweetheart, house trained, non barking, no troubles at all dog with a loving and caring foster place please send us a message!! Minnie needs either a house with garden or a ground floor apartment with access to a garden. She can be with a calm dog or a cat, she is simply friendly with everyone💕
We would be very grateful for any help towards her vet bills 💕🐾
Donations can be made to our transparent bank account:
Account No.: 2201832152/2010
IBAN: CZ2920100000002201832152
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

UPDATE: 10. 11. 2022

MINNIE is looking for he forever home or permanent foster!!

Meet Minnie, female, 11 years + old, mixed breed, medium size 15 kg. She is vaccinated, dewormed, castrated, Advocate treated and microchipped. Minnie has been tested positive for heartworm and is currently in treatment.
Minnie has never had it good in her life, she has had a really bad past. She was rescued from a terribly awful shelter in Ukraine, where a woman collected donations and at the same time let the dogs inside starve to death. Minnie was rescued by Julia and brought to her shelter in Ukraine. When the war started Julia managed to evacuate all her dogs and so Minnie found her way to us. When she came she was just skin and bones, she was literally a walking skeleton, but we successfully managed to fatten her up😂
Minnie is ok with dogs, but shows zero interest in any of the dogs in our sanctuary apart from Victory, who is her kitchen mate. In the night she goes on her bed and snuggles up to her🐾 She does not care about people, the only thing she wants from us is food, she does not enjoy to be petted. Minnie has been living in our kitchen for over 6 months after we nursed her back to health and we hand fed her for over two months she is still looking at us suspiciously the whole time😂 That´s Minnie, but we love her for that, she is such a character!
Minnie is house trained, but not leash trained. In fact she should not go for walks. Due to years of malnutrition and poor care, she has never really developed a healthy muscle structure. Minnie is good with cats and our kitchen cat Kitty is allowed to snuggle up to her in the night🐾
Minnie is looking for a quiet home in a house on the countryside with a garden. Minnie cannot live in the city. All Minnie needs is food and a warm dog bed. Minnie is not a dog that can be kept in the garden, she must have access to the house all the time. We are looking for someone who will accept Minnie’s personal boundaries and let her live out the last few years of her life in peace.
If you can imagine being the right match for Minnie, then hurry up and contact us!! ❤🐾🥰
The conditions of adoption are signing an adoption contract, which includes to pay an adoption donation unless she goes to a home as a permanent foster, then no fee needs to be paid and we will cover all her medical expenses.
Please message us on facebook and complete an adoption application https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A