ČESKY:

Schnapps
Přijat do azylu: 29.7.2022
Původ: veterina Salvus v Mladé Boleslavi
Váha: 4.2 kg

Schnapps měl rodinu, dokud se mu neucpaly močové cesty a oni se nerozhodli, že ho místo léčení raději nechají utratit 😭.
Naši veterináři se nás zeptali, jestli bychom si ho vzali, a my samozřejmě souhlasili! Rychle se uzdravil, ale panečku, ten smrad 🤢 😂 Není nad zápach nekastrovaného kocoura, a tak jsme ho hned, jak to šlo, nechali vykastrovat.
Schnapps je přítulný tříletý kocourek, který hledá nový domov. V současné době je v dočasné péči v Praze. Je připraven sbalit si kufry a odjet k tomu pravému páníčkovi. Pokud máte zájem dát Schnappsovi domov, který si zaslouží, napište nám prosím email a vyplňte náš adopční formulář 🥰.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
ENGLISH:

Schnapps
Entered shelter: 29.7.2022
Origin: vet Salvus in Mlada Boleslav
Weight: 4.2 kg

Mr Schnapps had a family, until he had a urinary blockage and they decided they would rather euthanise him 😭
Our vets asked us if we would take him and of course we said yes! He recovered quickly but boy did he stink 🤢 😂 There is nothing quite like the smell of an unneutered tomcat and as soon as we could we had him castrated.
Schnapps is a cuddly three year old male who is looking for his forever home. He is currently in foster in Prague where his foster parents dote on him. He’s ready to pack his bags and find his forever human. If you are interested in giving Schnapps the home he deserves, please send us a message and complete our adoption application 🥰