ČESKY:

Alyssa
Přijata do azylu: 2.4.2022
Původ: nalezena na poli v Mladé Boleslavi
Váha: 3.2 kg

Alysa je kráska, která několik měsíců skrývala strašlivé tajemství. Přišla k nám v dubnu a má mnoho obdivovatelů.

Přišel za ní Richard a chtěl ji adoptovat, ale ona hubla a my jsme nemohli přijít na důvod. V koutku duše jsem se obávala rakoviny 😔 Před časem jsme měli jinou kočku s lymfomem žaludku a všechny příznaky byly stejné. Naštěstí se uzdravila a teď je v báječném domově v Rakousku ❤️ Richard si tedy vzal Djeku a my jsme se domluvili s Alysou na návštěvě u onkologa.

V době, kdy byla Alysa u lékaře, vážila už jen 2,4 kg 😢 Nechala jsem ji tam na celý den a oni udělali všechny možné testy. Bez biopsie, na kterou mi připadala příliš slabá, nemohli stoprocentně říct, že jde o rakovinu, ale byli si dostatečně jistí, aby jí nasadili léčbu.

Nyní jsme po dvou měsících léčby a při první měsíční návštěvě přibrala 200 g. Příští týden má další návštěvu a vím, že přibrala víc. Jsme na dobré cestě 🥰.

ENGLISH:

Alyssa
Entered shelter: 2.4.2022
Origin: found on a field in Mlada Boleslav
Weight: 3.2 kg

Alysa is a beauty that hid a terrible secret for a few months. She came to us back in April and has many admirers.

Richard came and wanted to adopt her but she was losing weight and we couldn’t find the reason why. At the back of my mind I feared cancer 😔 A while back we had another cat with lymphoma of the stomach and all the symptoms were the same. Luckily she recovered and is now in a wonderful home in Austria ❤️ So, Richard took Djeku and we arranged for Alysa to see the oncologist.

By the time Alysa saw the doctor she weighed just 2.4 kg 😢 I left her there for the day and they ran every test they could. Without a biopsy, which I felt she was too weak for, they couldn’t say 100% that it was cancer but they were sure enough to start her on treatment.

We are now two months into treatment and on her first monthly visit she had gained 200g. She has her next visit next week and I know that she has gained more. We are on a good path 🥰

UPDATE: 19. 11. 2022

A little update about Alysa …. It’s good news 🥳
We have received the medical report from her visit last week to the oncologist and the medicines are working 💖 She is now 3.2 kg and her medication has been reduced. Another check up in six weeks, we are on a good path 🥰