ČESKY:

Linda
Přijata do azylu: 1.10.2022
Původ: nalezena v Rumunsku
Váha: 4.6 kg

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku ve výši 3 900 Kč. Také je nutné zajistit KASTRACI V DOSPĚLOSTI. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A.

Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

Linda, fenka, kříženka jezevčíka, 5 měsíců stará. Má za sebou první očkování, je odčervená, ošetřená pipetou proti vnějším parazitům a čipovaná. Malá velikost, momentálně váží 5kg.

Linda je okouzlující holčička. Zbožňuje lidi, takže si myslíme, že by z ní jednou mohl být skvělý rodinný pes. K lidem je naprosto submisivní a pro jídlo by udělala cokoliv. Linda je velmi chytrá a už umí využít židle, aby se dostala na stůl mohla krást dobroty.

Linda se dobře snáší s ostatními psy, pokud je po jejím. Žádný pes pro ni není příliš velký, takže pokud dojde k neshodám, dokáže být dost divoká. Jsou to typické vlastnost jezevčíka, velké sebevědomí a velká tvrdohlavost. Jsou tu především fotky, kde Lindu držíme v náručí, ale jinak to nešlo – tahle fenka je prostě malé torpédo. Je téměř nemožné ji dobře vyfotit. Podle toho si dokážete představit, kolik energie tahle princeznička má.

Jelikož je Linda ještě štěně, musí se všechno teprve naučit. Ještě není čistotná, ale už umí chodit na vodítku.

Pro Lindu hledáme milující a starostlivou rodinu, která jí dopřeje pozornost, péči a kvalitní stravu. Dejte nám vědět, jestli nechybí právě vám ❤

ENGLISH:

Linda
Entered shelter: 1.10.2022
Origin: found in Romania
Weight: 4.6 kg

LINDA is looking for her forever home!!
Meet Linda, female, 5 months old, Dachshund mix, small size 5 kg. She has her first vaccination, is dewormed, anti-parasite treated and microchipped. She is still too young to be castrated.
Linda is a charming little girl❤️ She adores people, so we think she would make a great family dog one day. She is absolutely submissive with people and would do anything for food. Linda is very smart and already knows how to use chairs to get on top of a table to steal human food.
Linda is good with other dogs as long as she gets her way. No dog is too big for her, so if it comes to a disagreement, she can get quite feisty.🐾 A typical characteristic of a dachshund, great self-confidence paired with a lot of stubbornness.
Sorry for posting mainly pictures where we hold Linda, but this little dog is such a whirlwind. It is almost impossible to take a good picture of her. Accordingly, you can imagine how much energy this little dog has. As Linda is still a puppy she needs to learn everything from scratch. She is not yet house trained, but she knows how to walk on a leash.
If you can imagine being the right match for Linda, then hurry up and contact us!! ❤🐾🥰
The conditions of adoption are signing an adoption contract, which includes to pay an adoption donation and castrate her in adulthood.
Please message us on facebook and complete an adoption application https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A

HAPPY TAILS

Happy Tails to Linda who found her forever home with Hana 🐾❤️🐾
This little dog had so many adoption applications, it was absolutely untrue. Despite her cute looks and wonderful nature with people Linda can be a terrible little devil when it comes to other dogs. Too often Linda´s cheeky nature had been pushed aside by visitors, because her cuteness just won people´s hearts almost every time, so we were really happy when Hana applied for her. Hana and her husband have experience with Dachshunds and know exactly what they need. Linda was immediately drawn to Hana’s calm and loving nature. Till today we receive lots of beautiful updates. Linda is doing great in her new home.
Have a wonderful life sweet girl❤️