ČESKY:

Přijata do azylu: 02.04. 2023
Původ: zachráněna z Rumunska
Váha: 19 kg

❤ Indie hledá domov ❤

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A . Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

Indie, fenka, kříženka, 5 let stará. Je očkovaná, odčervená, ošetřená pipetou proti vnějším parazitům, kastrovaná a čipovaná. Střední velikost, 26 kg.

Indie je velmi výjimečná fenečka. Naprosto zbožňuje lidi a děti všech věkových kategorií. Indie je moc hodná a miluje mazlení a pozornost. Je vždy šťastná a nadšená, když se setká s novými lidmi.

Indie byla zachráněna z řetězu a přišla k nám s deformovanou přední tlapkou. Deformovaná přední tlapka má vliv na její chůzi, v podstatě ji nemůže používat. Absolvovala operaci, ale ta bohužel nebyla úspěšná. Indie deformovaná přední tlapka vůbec nevadí, nebolí ji a když chce, dokáže být opravdu rychlá. Ideální by bylo, kdyby Indie šla do domova se zahradou, kde od ní lidé neočekávají, že bude chodit na dlouhé procházky nebo chodit po schodech.

Indie se snese s jinými psy, papoušky a nevadí jí ani kočky. Indie je čistotná a umí chodit na vodítku. Umí také zůstat sama doma. Je hodná u veterináře i v autě. Indie je úžasná fenka, která má spoustu lásky na rozdávání a byla by skvělým přírůstkem do každé domácnosti!

Indie se nachází v dočasné péči v Praze, kde ji můžete navštívit.

Pokud si myslíte, že je pro vás Indie ta pravá, neváhejte nás kontaktovat!

ENGLISH:

Entered shelter: 02.04. 2023
Origin: rescued from Romania from a chain
Weight: 19 kg

28. 12. 2023

Indie had a few small setbacks since her surgery 😢 Firstly the cast rubbed her elbow and caused a sore that has taken some time to heal. We are happy to report that it’s looking really good now 🙂
Then she was able to lick her stitches 😞 Totally our mistake as we forgot to put a cone on her for the journey home from the vet , which took three hours🙈 Cleaning and redressing every day sorted it out and it totally healed and we thought everything was good 🙏
Then one day just before Christmas her leg swelled, straight to the vet for control. Indie had developed a pustule 😭 Daily flushing, cleaning, creaming and bandaging and now it’s much better 🙏
Yesterday Indie went for control and x-ray and then she went to foster care with the amazing Mansi 😍 It’s strange here without Indie but we know that Mansi will take good care of her and we will keep you updated on her progress 🙂

10. 5. 2024

INDIE is looking for her forever home!!
Meet INDIE, female, about 5 years old, medium size 26 kg. She is vaccinated, dewormed, anti-parasite treated, microchipped and castrated.
Indie is a very special dog.❤️ She absolutely adores people and children of all ages. Indie is such a good girl and loves cuddles and attention.🤗 She is always happy and excited to meet new people.
Indie was rescued from a chain and came with a deformed front paw to us. The deformed front paw does affect her walking, she basically can’t use it. Indie had an operation on her front paw, but unfortunately the operation wasn’t successful. Indie does not mind her deformed front paw at all, she is not in pain and she can be really fast if she wants to. Ideally Indie should go to home with a garden, where people don’t expect her to go for lang walks or climb stairs.
Indie is ok with other dogs, parrots and she is ok with cats.🐾 Indie is house trained and she knows the leash. She also knows how to stay alone at home. Indie is good at the vet and in the car. Indie is an amazing dog who has a lot of love to give and would make a wonderful addition to any home!
Indie is right now in foster care in Prague and can be visited there.
If you can imagine being the right match for Indie, then hurry up and contact us!! ❤🐾🥰
The conditions of adoption are signing an adoption contract, which includes to pay an adoption donation.
Please message us on facebook or send us an email which will highlight your interest and complete an adoption application https://forms.gle/kg855WvLQTwZXPX4A