ČESKY:

Přijat do azylu: 18.5.2023
Původ: nalezen v obci Velké Všelisy
Váha: 2.5 kg

❤ Hermiona a Cedrik hledají společný domov ❤

Hermiona a Cedrik, kočička a kocourek, 6 měsíců staří. Jsou oba čipovaní, očkovaní, kastrovaní, odčervení a ošetření proti vnějším parazitům. FIV a FeLV negativní.

Hermiona a Cedrik jsou ta nejroztomilejší sourozenecká dvojice! Jsou velmi láskyplní, jak k lidem, tak k sobě navzájem. Téměř vždy přiběhnou ke dveřím, aby přivítali své dočaskáře, když přijdou domů, a vždycky si je najdou, ať jsou zrovna kdekoli, aby jim dělali společnost. Jsou zkrátka naprosto úžasní.
Cedrik je upovídaný kocourek a vydává ty nejroztomilejší cvrkavé zvuky. Také se rád nechává brát do náruče a nosit. Hermiona moc ráda přede, žďuchá do lidí hlavičkou a ráda se přitulí ke krku.
Jsou oba velmi hraví. Když se zrovna neprohání navzájem, jejich oblíbené hry jsou honičky se skákacími míčky (Hermiona) a ničení papírových pytlíků (Cedrik). Nechceme je rozdělovat, mají se moc rádi a proto potřebují najít společný domov.
Momentálně se nachází v dočasné péči v Praze a je možné je tam navštívit.

Pokud si myslíte, že se hodí právě k vám, neváhejte se nám ozvat! 🙂

Podmínky adopce jsou podpis adopční smlouvy a zaplacení adopčního poplatku. Napište nám prosím email na adresu hello@coolcritters.org a vyplňte Adopční formulář, který naleznete zde: https://forms.gle/kR2oDnjYgsPvbSCK7 . Kvůli momentální situaci Vám nejsme schopni odpovídat na telefonáty. Je nutné si před návštěvou domluvit konkrétní den a čas, kdy dorazíte (domlouvá se po vyplnění adopčního formuláře). Děkujeme za pochopení.

ENGLISH:

Entered shelter: 18.5.2023
Origin: found in Velke Vselisy
Weight: 2.5 kg

For the past couple of months we have been seeing two kittens a couple of villages away. Always near the shop, where the shop owner leaves food for them and directly on a bend in the road where they are in mortal danger 😿
Jaq has stopped a number of times and the shop owner pointed out the house they belong to. Imagine our surprise a few days ago when Martina arrived with both kittens in a crate 😳😍
The lady who owns the house is in hospital and not expected to return 😢 Luckily the two kittens are now in our sanctuary where they are getting good food, necessary deworming, flea/tick treatment and will be castrated on Friday.
A big welcome to Hermione and Cedric who are already firm favorites with our visitors 😻

HERMIONE and CEDRIC are looking for their forever home!!🏠
Meet Hermione and Cedric, female and male, 6 months old, microchipped, castrated, vaccinated and tested negative for FIV and FeLV.
Hermione and Cedric are the sweetest sibling duo! They are super affectionate, both with humans and each other. They almost always run up to the door to greet their foster parents when they come home, and they’ll come seek them out no matter where they are in the house to keep them company.😻 These two kittens are absolutely amazing!!
Cedric is a chatty boy and is always making the cutest little chirp sounds. He also likes to be picked up and carried around. Hermione is a purr machine. She loves to give head bumps and snuggle up into your neck.😍
They are very playful kittens. When they are not chasing each other, their favourite games are chasing bouncy balls (Hermione) and destroying paper bags (Cedric). The siblings cannot be separated, they love each other and need to find a purrever home together.😻
Right now these two wonderful kittens are in foster care in Prague and can be visited there.
If Hermione and Cedric touched your heart, then hurry up and fill out the adoption application on the link below and contact us. https://forms.gle/kR2oDnjYgsPvbSCK7